ارائه گزارش پیمایش ملی خانواده در جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

۱۰ مهر ۱۳۹۸ | ۰۸:۲۸ کد : ۱۱۸۳۵ اسلاید اصلی پژوهشی پربازدیده ترین اخبار
به گزارش روابط عمومی در جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور که ۹ مهر برگزار شد، گزارش طرح پیمایش ملی خانواده مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
ارائه گزارش پیمایش ملی خانواده در جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

در اولین دستور این جلسه با عنوان گزارش پیمایش ملی خانواده از سوی ایرج فیضی رئیس پژوهشگاه مطالعات اجتماعی و علوم انسانی جهاد دانشگاهی و مدیر پروژه ارائه شد.

وی با اشاره به اهمیت مقوله خانواده گفت: در این پیمایش ابعاد مختلف مشکلات خانواده از جمله طلاق، افزایش سن ازدواج، بیکاری و ... بررسی شده است.

دکتر فیضی ادامه داد: این پروژه اولین پروژه در حوزه پیمایش خانواده است و دارای ویژگی هایی است که از آن جمله می توان به جامعیت طرح سنجش ابعاد مختلف خانواده هم در سطح نگرش و هم در سطح رفتار اشاره کرد.

وی افزود: ملی بودن طرح و قابلیت تعمیم یافته  ها، دقت بسیار بالا، ایجاد بنیان معتبر علمی برای رصد تغییرات و تحولات خانواده در سال های آتی، امکان انجام تحلیل های ثانویه متعدد و ارائه گزارش های راهبردی به دستگاه های ذیربط و ... از دیگر ویژگی های این طرح است.

فیضی ادامه داد: محورهای اصلی این طرح شامل سن ازدواج، معیارهای انتخاب همسر، اهمیت خانواده در تصمیم گیری، رضایت از زندگی، شیوه های حل اختلاف بین زوجین، خشونت در خانواده، طلاق و احتمال جدایی و ... می شود.

در ادامه اعضای حاضر نظرات و پیشنهادهای خود درباره این طرح را ارائه کردند.

در بخشی از این جلسه معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: سیاستگذاران راجع به موضوع طلاق به صورت پیش داوری سخن های بسیاری گفته اند.

وی افزود: درباره احساس افزایش خیانت، بی اعتمادی، دروغ بین زوجین و ... سخن زیاد گفته شده ولی آمار به گونه ای دیگر است و به عنوان مثال آمار طرح ارائه شده از سوی جهاد دانشگاهی در این جلسه نشان داده که ۸۰ درصد از زوجین از یکدیگر احساس رضایت دارند.

ابتکار تصریح کرد: بنابراین باید یافته ها را به دور از پیش داوری ها تبدیل به سیاست کنیم.

وی افزود: مهمترین مساله این است که مطالعات از جمله مطالعات در حوزه خانواده به یک بسته سیاستی تبدیل شود و هر دستگاه در قالب این بسته وظایف خود را انجام دهد.

در ادامه این جلسه سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به طرح پیمایش ملی خانواده گفت: معمولا در این پیمایش ها سوالاتی مطرح می شود. یکی از این سوالات بخش روایی آن است که با مبانی علمی بحث های پیمایشی سازگارتر باشد.

وی افزود: هم افزایی و انسجام پیمایش ها هم باید مورد توجه قرار بگیرد زیرا خروجی و نتیجه هم افزایی ها کمک می کند تا داده ها به یک اطمینان برسد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در تکمیل روش شناختی پیمایش ها باید نکاتی مورد توجه قرار بگیرد. تحلیل ثانوی و استنتاجی پیمایش یکی از این نکات است. بین انجام و تحلیل پیمایش گاهی فاصله هایی داریم و این منجر به ایجاد اختلال در مبنای آماری می شود. بنابراین لازم است به بحث های ثانوی سرعت بدهیم.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت شوراهای فرهنگ عمومی در استان های سراسر کشور گفت: در استان ها هم ظرفیت های خوبی وجود دارد که می توان مبتنی بر مطالعات این پیمایش برخی اقدامات را بر عهده آن ها گذاشت تا اطلاعات روشن تری از وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشور به دست آورد.


نظر شما :